Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace

Název školy: Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace
Kontakt: Čs. exilu 669, 70800 Ostrava-Poruba
Okres: Ostrava-město
Zaměření: Wichterlovo gymnázium je ryze všeobecná škola, která klade důraz na čtyři pilíře: jazykové vzdělávání, humanitní vzdělávání, přírodovědné vzdělávání a výchovu. Jsme nejstarší porubské a největší ostravské gymnázium. Vzděláváme žáky v osmiletém a čtyřletém oboru.
Cíle, vize školy: Hlavním cílem Wichterlova gymnázia je připravit žáky na další studium na vysokých školách. Naši absolventi pravidelně nastupují na prestižní obory - architekturu, medicínu, právo,... Studuji nejen v ČR, ale i v zahraničí. Snažíme se, aby to byly vyzrálé osobnosti se všeobecným přehledem, hrdé na své město a zemi.
Úspěch školy: Wichterlovo gymnázium obsadilo v žebříčku škol podle výsledků státní maturity první místo v Moravskoslezském kraji a 15. v rámci celé ČR. Takové žebříčky jsou ale zavádějící. Mnohem více nás těší, že se naši absolventi bezproblémů dostávají na vysoké školy, které jsou následně s nimi velmi spokojené. Proto raději připomeneme, že naši absolventi jsou MUDr. Bohdan Pomahač, který provedl v USA již tři transplantace obličeje, rektor VŠB prof. Ivo Vondrák nebo i Jaromír Nohavica. Škola je úspěšná i ve vědomostních soutěžích.
Důvody: Často jsme mylně považováni za školu zaměřenou výhradně na matematiku, navíc nepřiměřeně těžkou. Chceme všem ukázat, že náročné studium může být i zábavné, atmosféra na škole přátelská a každý u nás může studovat to, co ho baví. Třeba jazyky, dějepis, psychologii, ekonomii, deskriptivní geometrii nebo dějiny moderního umění.
Veřejné aktivity: Škola pořádá pro veřejnost dny otevřených dveří, jarmark, kurzy angličtiny, českého jazyka a matematiky. V minulých letech jsme instalovali pro veřejnost výstavy Poruba v promenách času a Zelená Poruba, nyní připravujeme výstavu Literární toulky Ostravskem. Žáci sami pravidělně organizují hudební akce Exil Session nebo maturitní plesy, které jsou určeny i pro všechny jejich přátelea blízké.
Výjimečnost: Škola má na Ostravsku své jedinečné postavení, protože je chápána jako náročná a kvalitní. Pro nás je výjimečná i tím, že na ni panuje vynikající atmosféra mezi zaměstnanci i žáky.